ERÚ slibuje jednodušší faktury za energie. Na co se mohou spotřebitelé těšit?

Vyznat se ve fakturách za vyúčtování elektrické energie či plynu není nic snadného. Energetický regulační úřad se proto rozhodl, že to spotřebitelům ulehčí. Co se změní?

Vytvořit jednodušší faktury za energie by chtěl ERÚ pomocí nové vyhlášky. Zástupci ERU vyjádřili souhlas s tím, že současná podoba faktur je pro většinu spotřebitelů skutečně komplikovaná. Nesrozumitelné vyúčtování navíc nahrává i nekalým praktikám podomních prodejců. Zkreslit určité údaje jde v současném stavu poměrně snadno.

A to by mělo s novou vyhláškou, kterou budou muset dodržovat všichni dodavatelé elektřiny a zemního plynu, skončit. Česká legislativa tak převezme fungující model jiných států Evropské unie, které mají faktury daleko přehlednější. A co se změní? Vyúčtování energii ve zjednodušené formě by mělo obsahovat výhradně základní fakturační údaje o spotřebě za poslední zúčtovací období a zároveň dodavatele jasně a bez různých kliček informovat o tom, kdy mu končí smlouva s dodavatelem energií. To by jistě ocenili zejména odběratelé, kteří mají podepsanou smlouvu na dobu určitou a zvažují, že ji neprodlouží.

Právě díky tomu, že se informace o konci smlouvy bude objevovat na každé faktuře, nemusí spotřebitelé tak jednoduše promeškat lhůtu ke zrušení automatického prodlužení smlouvy. Platí totiž, že dodavatel smlouvu na dobu určitou automaticky prodlužuje a je jen na zákazníkovi, aby smluvní vztah včas sám rozvázal.

Tato informace by měla pomoci v boji proti tzv. šmejdům, kteří chodí od bytu k bytu a snaží se spotřebitele umluvit k výhodnějším cenám elektřiny a zemního plynu. Přesvědčují je změnit dodavatele i přesto, že ještě nenastala ta pravá chvíle k tomu, aby ukončili smlouvu na dobu určitou. Neznalý spotřebitel se tak může radovat z levnější ceny energií jen chvíli. Předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou u stávajícího dodavatele totiž často znamená vysokou pokutu.

Zástupci ERÚ také uvedli, že faktura ve zjednodušené podobě bude obsahovat i daleko přehlednější údaje o spotřebě. Zákazník si tak bude moci velmi snadno porovnat ceny jednotlivých dodavatelů energií bez složitého přepočítávání.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *