Začátek léta: vhodná doba začít řešit dodavatele energií

Vhodnou změnou dodavatele energií je možné ušetřit až několik tisícovek ročně. Pokud byste chtěli topit či svítit levněji již v nadcházející topné sezoně, právě nyní je vhodná doba začít o změně dodavatele přemýšlet.


Liberalizace energetického trhu před několika lety zapříčila, že si můžete zvolit, od koho budete odebírat energii. Pokud správně zvolíte, můžete ročně ušetřit až několik tisíc korun. Konkrétní výše úspory je přitom odvozena od spotřeby vaší domácnosti – čím vyšší je, tím více uspoříte. Pokud chcete vidět na svém příštím vyúčtování nižší číslo, neměli byste dlouho rozmýšlet. Pokud byste to stihli do léta, budete mít jistotu, že následující topná sezóna bude pod taktovkou levnějšího dodavatele.

Ačkoliv je samotná žádost o změnu dodavatele energií otázkou několika minut, je třeba myslet dopředu. Se změnou je totiž spojená výpověď u stávajícího dodavatele. A ta se odvíjí od typu smlouvy, kterou máte uzavřenou. V zásadě existují dva typy smluv:

Smlouva na dobu neurčitou – tento typ smlouvy je pro vás výhodný a nepředstavuje pro vás žádné výrazné komplikace. Vypovědět tuto smlouvu můžete prakticky kdykoliv. Standardně má výpovědní lhůtu 3 měsíce, není-li v obchodních podmínkách uvedeno jinak. Lhůta se počítá od prvního dne následujícího měsíce, a jakmile dojde k jejímu uplynutí, budete odebírat energii již od nového dodavatele, kterého si zvolíte.

Komplikovanější je to u smlouvy na dobu určitou, která se zpravidla sjednává na 1 – 2 roky. Pokud tuto smlouvu máte a budete ji chtít předčasně vypovědět, stávající dodavatel po vás bude s největší pravděpodobností požadovat sankční poplatky. Odstoupit od smlouvy bezplatně můžete v případech, že dojde ke zvýšení ceny energií nebo se mění všeobecné obchodní podmínky. Sankční poplatky nepatří mezi nejnižší, je vhodné proto zjistit, zda nedošlo k výše uvedeným věcem.

Abyste mohli od stávajícího dodavatele odejít, zjistěte si též, do jakého data jste vázání a jaká je lhůta pro podání oznámení o ukončení smlouvy. Nejčastěji bývá jeden měsíc, může být ale i delší. Pokud byste oznámení nepodali včas, smlouva by se automaticky prodloužila na další období a vám by se tím zkomplikovala cesta k novému dodavateli.

Samotná změna dodavatele energií je zejména u domácností opravdu jednoduchá a ze zákona bezplatná. Žádné technické zásahy nevyžaduje, jde pouze o administrativní záležitost. Ke změně vám v podstatě stačí vybrat si výhodnějšího dodavatele a podepsat s ním smlouvu. Předáním plné moci za vás nový dodavatel vyřídí administrativní záležitosti spojené s výpovědí u stávajícího dodavatele.

Konkrétní úsporu vám pomohou zjistit online srovnávače cen plynu a elektřiny (například ušetřeno.cz), na diskusních fórech nebo specializovaných serverech. Mezi nejvýznamnější alternativní hráče patří pak společnosti Bohemia Energy, Comfort Energy či X Energie.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *