Ušetřete za topení

Babí léto se u nás moc dlouho neohřálo a podzim přidává na sychravosti, mlhách a ranních mrazících. Lidé se začínají zahalovat do teplejšího oblečení, otáčejí uzávěry od topení a také kdekterý komín již prošel „předtopnou“ kontrolou a vyfukuje do ovzduší dým. Vyznavači pranostik a meteorologové se přou, zda letošní zima bude dlouhá a krutá, nebo půjde ve šlépějích té loňské. Ať už to dopadne jakkoli, topit budeme všichni. Protáčí se vám po sezóně panenky, když vidíte ty „pálky“ za to, co jste protopili? Zkuste to levněji!

Nepouštějte teplo ven
Nejdůležitější je udělat rozhodnutí, jaký způsob vytápění je pro vás nejpřijatelnější. Zda topit dřevem, uhlím, elektřinou či plynem. Podle toho je pak třeba zařídit svůj dům nebo byt. Není třeba radit, že k topení dřevem je třeba krb, atd. Měli byste také připravit váš dům, abyste netopili pánubohu do oken. Je třeba jej izolovat, což znamená dobře zateplit. Právě na tomto principu funguje rozšiřující se trend tzv. pasivních domů, v nichž se nemusí topit vůbec, jelikož jsou dokonale utěsněné.

Nebojte se změn
Pokud jste nestihli nebo nechcete překopávat domácnost kvůli jinému stylu vytápění, alespoň se podrobněji informujte o tom vašem způsobu. Například si prověřte nabídky dodavatelů energií. V zimních měsících jsou náklady na domácnost nejvyšší, proto stojí za to věnovat pár hodin nabídkám různých společností. Čím dřív, tím líp. Procesy převodů trvají i několik měsíců. Na internetu naleznete energetické kalkulačky, které vám vypočítají nejlepší řešení a pomohou s výběrem dodavatele. Dobrou změnou může cena vytápění v zimě klesnout až o pětinu. Pouze domácnosti napojené na teplárny nemohou ovlivnit, od koho energii kupují.

Měníme dodavatele energií
Prostudujte si smluvní podmínky:
–    zaměřte se na délku výpovědní lhůty, ta bývá většinou 3 měsíce
–    chtějte smlouvu na dobu neurčitou, s tou máte jistotu, že budete moci smluvní vztah kdykoli ukončit a přejít k výhodnějšímu dodavateli
–    pozor na uzávěrku nových klientů daného dodavatele, zpravidla bývá k 20. dni v měsíci
–    máte-li smlouvu na dobu určitou, zjistěte si, do jakého data jste jako klienti vázáni a jak máte nastavenou délku výpovědní lhůty

Orientujte se především na alternativní dodavatele energií, například Bohemia Energy, Comfort Energy nebo X Energie. Tyto firmy patří mezi nejvýznamnější alternativní dodavatele na trhu a nabídnou vám nižší ceny a výhodnější podmínky než klasické velké firmy.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *