Šetřit energii se vyplatí

Šetření energií není jen prostředek, jak ulehčit rodinnému rozpočtu, ale také životní styl, jímž vyjadřujeme, že nám není lhostejné životní prostředí. Možností, jak ušetřit, je několik. Můžeme vyměnit dodavatele energií za levnějšího, nebo se zamyslet, zda nám doma někde teplo zbytečně neutíká.


Izolování stěn domů obvykle přináší úspory 10-20 % spotřeby energie. Nechcete-li investovat do zateplení, pořiďte si za pár korun reflexní fólie, které vám pomohou ušetřit několik stovek ročně. Fólie na zdi za radiátorem nebo jiným zdrojem tepla odrazí zpátky do místnosti až 90 % tepelného záření.

Rychlým a velmi účinným řešením, jak zamezit unikání tepla, je také instalace samolepicího gumového těsnění. Pokud jej použijete nejen u oken, ale i u dveří, můžete dosáhnout až 35% úspor. Máte-li stará okna a rozhodnete se je vyměnit, vězte, že pro jejich kvalitu jsou rozhodující následující komponenty: dvojité nebo trojité izolační zasklení různých tlouštěk, kování a také okenní profily. Síla vnější stěny okenního profilu a jeho jakost přispívají k nejlepším tepelně a zvukově izolačním schopnostem oken. Volit byste tedy rozhodně měli nejvyšší jakostní třídu A. Okna opatřete žaluziemi nebo roletami, které v létě chrání před slunečními paprsky a v zimě přispívají k úsporám tepla.

Důležité je též nastavit doma správnou teplotu. Přiměřená teplota v obytné místnosti je 20 až 21 °C, v místnosti, kterou nikdo neobývá, stačí udržovat teplotu 16 °C. Každý stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie o 6 %. Teplo musí mít možnost volně proudit do místnosti, tepelné zdroje by proto neměly zakrývat závěsy a záclony a před nimi by neměl stát žádný nábytek. Výhodnou investicí je pořízení moderního prostorového termostatu, který dokáže nastavit teplotu přesně podle vašeho přání: večer vyšší, přes den a v noci nižší. Po dobu delší nepřítomnosti místnosti jen temperujte. Pokud máte ústřední topení, pořiďte si alespoň termostatické regulační ventily, které umožní vytápět místnost na konstantní teplotu.

Šetřit se dá též prostřednictvím moderní techniky. Kupujete novou ledničku, pračku či myčku? Vybírejte výrobky označené A++ nebo ještě lépe A+++. Každé plus totiž znamená snížení spotřeby elektrické energie o 10 % oproti třídě A. Na energetickém štítku hledejte také informaci o roční spotřebě energie (kWh).

Pozor také na způsob vaření. Nádoby na vaření by měly být velké jako plotýnka, s každým centimetrem, o který je nádoba menší, zvyšujete spotřebu zhruba o 10 %. Při vaření vždy používejte poklici, která zkrátí dobu vaření a zaručí vám až čtyřikrát úspornější provoz ve srovnání s nezakrytým hrncem. Jestliže vaříte na sklokeramických deskách nebo indukčních plotýnkách, využívejte zbytkové teplo a vypínejte přístroj alespoň pět minut před koncem vaření. Troubu, ať už vestavnou či kombinovanou se sporákem, volte podle energetické třídy – jasnou volbou je samozřejmě A. Při pečení neotvírejte zbytečně dvířka trouby, při každém otevření uniká asi 20 % tepla, sledujte proto připravovaný pokrm raději přes sklo. V kuchyni by vám rozhodně neměly chybět tlakový hrnec a mikrovlnná trouba, které zkracují dobu ohřevu či vaření, a rychlovarná konvice, v níž vždy vařte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *