Jak ušetřit za teplo a přitom nemrznout

Na energetickém trhu dnes působí velké množství firem, které se předhánějí v nabídkách nízkých cen za energie. Pokud si člověk dá pozor, může při přechodu k novému dodavateli ušetřit. To ale samozřejmě není všechno a efektivně šetřit se dá ještě více. Například tím, že otočí kolečkem topení. Jak pak ale udržet rtuť teploměru výš a minimalizovat tepelné ztráty? Podívejte se na naše tipy.
Důležitým faktorem, který pomáhá udržet teplo, jsou závěsy. Přičemž platí, že čím těžší a silnější látka, tím lepší. Pokud máte radiátory pod oknem, vyplatí se zároveň dát kousek nad ně poličku nebo jiný kryt. Není nutné přece vytápět prostor mezi oknem a závěsem, teplo potřebujete nasměrovat do pokoje.

Klíčem k udržení tepla v bytě jsou též čisté radiátory, na kterých nic neleží. Zároveň platí, že pokud máte před radiátorem stůl nebo pohovku, určitě to nepřispívá k tomu, abyste dostali teplo z něj do celé místnosti.

Upřímně, není to sice dvakrát estetické, ale udělat si z lepenky a roličky alobalu odrazovou desku a vsunout ji mezi radiátor a stěnu, zejména u obvodových zdí domu, přináší příjemný efekt. Nevytápíte totiž pak stěnu, ale teplo se odráží dovnitř místnosti. Zinkový plech by byl účinnější, ale to už by peněženku postihlo citelněji.

Mnoho tepla uniká i vchodovými dveřmi. Ty doporučujeme kvalitně zaizolovat (například molitanem), nebo je přikrýt zajímavě vzorovaným závěsem nebo dekorativním koberečkem.

Slunce je nejlevnějším zdrojem tepla. Proto když svítí, nezatahujte závěsy a nezavírejte žaluzie. Jakmile se začne stmívat, zatahujte a zavírejte, abyste akumulované teplo udrželi uvnitř.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *