Distributora elektřiny nezměníte

Dodavatele energií změnilo v České republice již několik milionů zákazníků a řada z nich touto změnou výrazně ušetřila. Pokud by někdo chtěl změnit i distributora, narazí.

Na českém energetickém trhu fungují tři distributoři, kteří se starají o to, aby se proud z elektráren dostal, až do zásuvek domácností.

Cena elektřiny, kterou platí české rodiny v účtech za energie, se skládá ze dvou částí. První skupinu tvoří neregulované položky, kam patří částka účtovaná za elektřinu jako zboží. Její výši mají pod palcem dodavatelé elektřiny. U nás jich podniká více než 60 a každý z nich nabízí odlišné ceny za jiskřivou energii. U domácnosti, která elektřinou netopí, neohřívá vodu, ani nenabíjí elektromobil, neregulovaná část tvoří zhruba 45 % celkových účtů.

Území ČR je rozděleno mezi tři distributory – PRE, E.ON a ČEZ. (zdroj: tzb-info.cz)

Distribuci elektřiny zajišťuje ČEZ, E.ON a PRE. Zbývající část vyúčtování spadá do regulovaných položek. Jejich výši určuje Energetický regulační úřad a největší díl dostane právě distributor elektřiny. Menší díly si rozdělí za své služby operátor trhu, ČEPS a něco zbude i na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Distribuční společnosti na českém trhu působí tři. Firma ČEZ se stará o většinu republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech i Moravy. Praha a nedaleké město Roztoky patří do distribučního regionu PRE. Distribuční oblast E.ON nekopíruje přesně hranice krajů. Spadá sem Jihočeský kraj, Kraj Vysočina bez Havlíčkobrodska, Jihomoravský kraj i s Prostějovskem, Zlínský kraj bez Vsetínska. Odběratel tedy má svého distributora přiděleného na základě místního příslušenství odběrného místa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *