Zkroťte své účty za energie

Zima s sebou přináší nejen radovánky, ale i zvýšené výdaje za energie. Může za ně klesající venkovní teplota, díky které lidé více topí, a také krátké dny, kdy se více svítí. Pokud řešíte, jak na energiích ušetřit, zde je několik rad a doporučení.

Posviťte si na žárovky
Pokud stále ještě svítíte klasickými žárovkami, zamyslete se nad tím, jestli není čas na jejich výměnu. „LED žárovky snižují spotřebu elektrické energie až o 85 procent oproti těm klasickým. Zároveň u nich můžete počítat s mnohaletou životností a návratnost jejich investice se pohybuje již kolem pěti měsíců,“ uvedl Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Největší žrouty energií nahraďte energeticky úspornými spotřebiči
Energeticky nejnáročnějším místem domácností je většinou kuchyň, kde se spotřebovává až třikrát více elektřiny než v jiných částech domu. Největšími žrouty elektřiny jsou chladnička s mrazničkou, na které díky nepřetržitému celoročnímu provozu připadá až 25 % z celkové spotřeby. Zároveň se řadí mezi spotřebiče, které jsou v českých domácnostech „služebně nejstarší“. Pokud se rozhodnete svou deset let starou kombinovanou ledničku nahradit novým úsporným modelem, ideálně A+++. Díky tomu může klesnout spotřeba až o 15 procent.

Úsporná opatření v domácnosti
Dobré je též pravidelně odmrazovat námrazu v mrazničce. Již 3 mm námraza zvyšuje příkon ledničky až o 75 procent. Pořiďte si myčku nádobí. Většina z nich spotřebuje maximálně 1 kWh elektrické energie a 12 litrů vody. Ušetřit můžete okolo 30 % nákladů, což ročně při mytí nádobí ob den představuje částku zhruba 500 Kč. Prádlo perte při nižší teplotě, uspoříte až 25 procent energie. Přístroje, které nepoužíváte každý den, úplně vypínejte. Tzv. stand-by režim je sice pohodlný, ale tímto opatřením ušetříte za každý přístroj zhruba 100 Kč/rok. U starších přístrojů však i mnohonásobně více.

Moderní spotřebič dokáže uspořit až 25 % nákladů na energie.

Uspořit se dá i na vytápění
I když máte rádi doma teplo, zbytečně místnosti nepřetápějte. Jestliže snížíte teplotu již o 1ºC, spotřebu energie snížíte až o 6 procent. Na druhou stranu ale topení při odchodu z domova úplně nevypínejte. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu.Pozornost věnujte i větrání. Když je venku chladno, stačí krátké, ale intenzivní větrání, třeba udělat i průvan. Pokud byste větrali jen na větračku, ale delší dobu, zdi by se postupně ochladily a museli byste celou místnost vytápět znova.

Zvažte změnu dodavatele energií
Řada lidí běžně mění svoji banku či mobilního operátora, u dodavatele energií často zůstává velmi dlouho. A platí více, než je nezbytně nutné. A zbytečně tak platíme za energie více, než je nutné. „V České republice je stále velký počet domácností, které svého dodavatele elektřiny či plynu dosud nezměnily. Češi tak celkem ročně přicházejí až o 6,5 miliardy korun. Změna je přitom velice jednoduchá a v rodinném rozpočtu může ušetřit řádově tisíce korun ročně,“ Libor Holub z Bohemia Energy, která je jedničnou mezi alternativními energetickými společnostmi. Další jsou například X Energie či Centropol.

(redakce)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *